Image

Test Nerve AL 9.9

MTBS.cz

Jízda jako o závod

Jízda jako o závod

Devětadvacítkový Nerve Al jsem měl možnost projet díky dlouhé době, po kterou jsem ho měl k dispozici, velmi důkladně. Zažili jsme toho spolu dost. Bahnité doby dešťů, kdy se jezdivé Continentaly přestávaly chytat při jízdě v rozblácených kolejích, ale také rychlé prašné úseky v dobách jarních veder, kdy jsme spolu létali po lesích i polích.Vrcholem, který pak prověřil všechny vlastnosti tohoto kola komplexně, byl letošní Král Šumavy, kde jsme spolu s Nervem prožili krásných 73 km v šumavských hvozdech a dokonale tak prověřili německou techniku v blátě, na slunci, i ve vodě.

Canyon je známý tím, že umí výborná závodní karbonová kola, ale stejně tak je schopný postavit sportovní biky za poloviční cenu jen s o něco vyšší hmotností. Testovaný Nerve AL 9.9. je toho přesným důkazem.

Sto deset milimetrů zdvihu je u 29" kol považováno za hranici, o které lze tvrdit, že ještě spadá mezi XC/marathonská kola. Leccos napovídá první usednutí na kolo. Vzpřímenější, ale přitom sportovní posed, krátký představec a poměrně nízká poloha kokpitu naznačují, že bike nebude žádný lenoch.XC geny jsou znát také díky 70° úhlu řízení. S bikem je radost zatáčet; stačí malý pohyb řídítek do strany a okamžitě ochotně změní směr přesně tam, kam mu řeknete. Obratnosti kola pomáhá celkově také poměrně krátký rozvor kol a optimálně umístěné těžiště, které však příliš neomezuje ani v techničtějších pasážích častými doteky pedálů, nebo převodníků o kořeny či kameny.

Fungování zadního čtyřčepu je výborné a v terénu při správném nahuštění pochytá tak akorát nerovnosti, které se se 110 mm pochytat dají. Při jízdě ze sedla a silovém šlapání však tlumič trochu jezdcovy energie zhltne, a to i v případě maximálního utlumení v poloze Climb. Vyřešit se to dá přehozením na malý převodník a usednutím do sedla. Poté se pohupování tlumiče výrazně zklidní.Výborně se Nerve osvědčil ve strmých stoupáních na Králi, kde jsme spolu na nejlehčí převod absolvovali hned několik těžkých výjezdů bez náznaku nekázně v podobě zvedajícího se předního kola nebo jiných nepravostí. A v tomto ohledu musím pochválit i volbu plášťů Continental, které rozdílným způsobem a přitom skvěle odváděly práci jak na zadním, tak na předním kole. Vodící předek si bravurně poradil s klouzajícím blátem v několika sjezdech, kde kolem chodící jezdci jen závistivě uhýbali a nevěřícně kroutili hlavami. Záběrový zadek na rovinkách a asfaltu nezdržoval a ani příliš nehlučel, oproti tomu si věděl překvapivě rady i na polorozmáčených polích v několika úvodních stoupáních na Králi.

O celkově velmi dobrý pocit z kola se zasloužily také výborné výplety od DT Swiss, díky kterým prostě bike akceleroval doslova jako závoďák a jejichž hmotnost kolem 1500 g navíc daleko předčila konkurenci na cenově podobných kolech.

Dodávat pak něco k bezproblémově fungujícím brzdám XT nemá vůbec smysl. Ergonomicky skvělé, perfektně funkční, co si víc na kole přát?Ale abych stále jen nechválil, dovolím si jednu velkou výtku a ta bude směřovat na sedlo. Německá firma Ergon, která je tvůrcem tohoto designového zázraku, je známá tím, že se zaobírá výzkumem a vývojem ergonomických záležitostí, jako jsou gripy, rohy nebo právě sedla. Její výtvor SM30 Evo se však bohužel vůbec nepotkal s umístěním a tvarem mých sedacích kostí a svalů. Na kratších testovacích jízdách se to ještě vydržet dalo, ale na Králi jsem se hned od asi 15 km proklínal, že jsem pro tento případ nepoužil raději některé z mých oblíbených vyzkoušených sedel, protože pak by nebyl veskrze pozitivní zážitek z tohoto kola narušen vůbec ničím.

Marně bychom hledali firmu, která je ochotná na kolo za sedmdesát tisíc osadit zapletená kola Spline za dvacet spolu s kompletním XT.

mtbs