Welk eMTB-motorsysteem is het beste: Hoeveel vermogen moet een eMTB hebben?

Wij helpen je de juiste motor te vinden die past bij jouw rijstijl.

Matt Wragg
Matt Wragg Laatst bijgewerkt: nov. 3, 2026
Welk eMTB-motorsysteem is het beste: Hoeveel vermogen moet een eMTB hebben? Welk e-MTB-motorsysteem is het beste?

Het vinden van de juiste e-MTB motor kan soms een ontmoedigende taak lijken. Alsof het nog niet ingewikkeld genoeg was om het juiste type mountainbike te vinden, maakt het toevoegen van een motor het allemaal nog een stuk ingewikkelder. Er zijn zóveel opties, en het is gemakkelijk om te worden meegezogen in een wereld vol watts, newtonmeters en percentages, maar wat betekenen deze allemaal in de praktijk?  

Wij helpen je bij het uiteenzetten van wat er echt toe doet zodat je een e-MTB kunt vinden die bij jou en je rijstijl past.  

Inhoud

Wat is een eMTB-motor?

Voordat we het gaan hebben over het vinden van de juiste motor, moeten we het over een paar belangrijke dingen hebben. Als we het hier bij Canyon over een e-MTB hebben, hebben we het over de zogenaamde Klasse 1-fietsen. Deze zijn wettelijk strikt beperkt tot 25 km/u in Europa, of 20 mph in de VS, en de motoren werken alleen als je trapt. Als fietsfabrikant houden we van fietsen, en we zijn ervan overtuigd dat alleen deze Klasse 1-fietsen een ervaring bieden die echt op fietsen lijkt. Als je een gasklep gaat inbouwen of de topsnelheid gaat verhogen, dan hebben we het over een heel ander soort voertuig, en dat is niet de reden waarom we ’s ochtends uit bed komen. 

Ons hele assortiment maakt gebruik van zogenaamde middenmotoren. Hier is de motor op de cranks gemonteerd, op de plek waar bij een gewone mountainbike de trapas zou zitten. Een andere optie voor een e-MTB zou een motor op het achterwiel zijn, maar wij vinden dat deze te veel nadelen heeft voor de rijervaring.  

Als je meer wilt weten over wat een e-MTB is en of er een is die bij jou past, hebben we een uitgebreide gids over dit onderwerp samengesteld.

Wat betekenen alle technische termen?

Er is veel technisch jargon voor e-MTB motoren. Dit zijn enkele belangrijke termen die je moet kennen:

  • Koppel: De capaciteit van de motor om de wielen te laten draaien. Koppel wordt berekend in Newtonmeter (Nm). Je wilt dit gebruiken om snel te accelereren. Als je bijvoorbeeld bij lage snelheid een obstakel wilt nemen, heb je meer koppel nodig om het vermogen te leveren dat je nodig hebt om eroverheen te komen.
  • Vermogen: Vermogen is de output van de motor, uitgedrukt in watt (W), die ervoor zorgt dat de motor hoge snelheden kan bereiken en vasthouden. Aangezien de topsnelheid van e-MTB’s wettelijk is beperkt, zou een krachtige motor je niet zozeer helpen om een hoge topsnelheid te halen, maar er wel voor zorgen dat je vaker de limiet van 25 km/u haalt. Dit zou je algehele snelheid hoger maken. Om een hindernis te nemen, wil je dat er zo snel mogelijk meer kracht op de hindernis wordt uitgeoefend, zodat je je snelheid behoudt en eroverheen kunt komen.
  • Nominaal vermogen: Dit is het stabiele uitvoerniveau van een motor en waar de wetgeving bepalend is. De EU en Amerikaanse wetgeving schrijven voor dat het nominale vermogen van een klasse 1 e-MTB motor maximaal 250 W mag zijn. Dit is wat je zou ervaren tijdens een gestage klim waarbij je met een consistente snelheid trapt.
  • Max. of piekvermogen: De maximale output van een motor over een korte periode. Dit is een explosie van vermogen op de motor om je te helpen bij het versnellen of overwinnen van een obstakel, en volgens de wet mag dit hoger zijn dan het nominale vermogen, mits het niet te lang aanhoudt.
  • Wattuur (Wh): Dit is de classificatie van de batterij. Hoe hoger het getal, hoe groter de capaciteit van de batterij. Een batterij van 500 Wh kan bijvoorbeeld 250 watt leveren gedurende 2 uur.

Canyon Spectral:ON

Canyon Spectral:ON

De verschillende e-MTB motoren vergelijken

Voor elk van onze e-MTB’s hebben onze productontwerpers en ingenieurs goed nagedacht over welke motor het beste zou passen bij de fiets en de rijder die zij voor ogen hadden.

Avinox: Een nieuwe definitie van eMTB performance

Avinox-motoren, de nieuwkomers op de markt, hebben het e-MTB landschap veranderd. Met vermogens- en koppelcijfers die zoveel beter zijn dan wat mensen gewend waren, hebben ze een maatstaf gezet die veel merken nu met alle macht proberen te evenaren. Het gaat niet alleen om het vermogen: de Avinox-motoren, ontwikkeld door DJI, de gigant op het gebied van drones en consumentenelektronica, beschikken over een schat aan functies, een ongekende digitale integratie en zonder twijfel de allerbeste schermen op de markt. Hun toonaangevende M2S-systeem levert een gigantisch piekvermogen van 1500 W en een koppel van 150 Nm. Toen we aan de slag gingen met de ontwikkeling van onze next-generation trail e-MTB, de Spectral:ON, was dit de voor de hand liggende keuze voor ons.

Bosch Performance Line CX (BDU384Y)

De Bosch CX Gen 5-motor is een beproefde, krachtige eenheid met intuïtieve vermogensafgifte. Hij heeft standaard een respectabel koppel van 100 Nm en een piekvermogen van 750 W, maar via de eBike Flow-app kan je tot 120 Nm aan koppel ontgrendelen. Daarom hebben we dit gekozen als de ideale motor voor de Strive:ON e-enduro race bike. Het gaat echter niet alleen om het vermogen. Bosch biedt een soepele krachtoverbrenging en een uitstekend bereik bij de lagere vermogensinstellingen. Daarom gebruiken we deze motor ook op onze Neuron:ON AL- en Grand Canyon:ON trail bikes, gericht op minder ervaren rijders. Bosch-motoren staan al jarenlang bekend om hun betrouwbaarheid en uitstekende ondersteuning na de verkoop, om je te helpen als er iets misgaat.  

Shimano EP801 (DU-EP801)

Wij zijn van mening dat de Shimano EP801 een goede balans biedt tussen vermogen en gewicht. Met een gewicht van 2,7 kg en een magnesiumbehuizing levert hij nog steeds een koppel van 85 Nm en een maximaal vermogen van 600 W. Het natuurlijke gevoel van de krachtoverbrenging en het beperkte geluid zorgen voor een verfijnd geheel waarvan wij denken dat hij perfect is voor rijders die op zoek zijn naar maximaal fietsplezier. Daarom hebben we onze Torque:ON gravity machine uitgerust met deze motor. Je kunt hem ook op allerlei manieren aanpassen, met behulp van de E-Tube Project-app en de 15 profielen. 

Shimano EP600 (DU-EP600)

Voor rijders voor wie het budget een doorslaggevende factor is bij hun keuze, is de Shimano EP600-motor een geweldige optie. Hij biedt dezelfde 85 Nm als de EP801, waarbij hij een beetje inlevert ten opzichte van de top-end met 500 W piekvermogen. De aluminiumbehuizing zorgt voor een beetje extra gewicht, waardoor het naar 3 kg stijgt, maar de motor kan een net zo grote glimlach op je gezicht toveren voor een prijs die e-MTB’s iets toegankelijker maakt. Deze motor zit op de betaalbare versies van de Torque:ON. 

Bosch Performance Line SX (BDU314Y) en Performance Line PX (BDU347Y)

De Bosch Performance Line SX overbrugt de kloof tussen full-power motoren en lichtere opties, en biedt een onverslaanbare verhouding tussen vermogen en gewicht. Met een gewicht van slechts 2 kg levert hij een koppel van 60 Nm, maar heeft nog steeds een piekvermogen van 600 W dat je kan helpen bij die lastige beklimmingen. Dit is een geweldige motor voor een rijder die graag wat ondersteuning wil, maar toch een goede workout wil kunnen doen op de fiets. Wij vonden dit de perfecte partner voor onze Neuron:ONFly lichtgewicht e-MTB.

De Bosch Performance Line PX, die tot 90 Nm koppel en 700 W piekvermogen levert, is zonder twijfel de moeite waard voor rijders die graag wat meer assistentie krijgen. In combinatie met de Canyon Neuron:ON is hij ontworpen voor rijders die maximale ondersteuning willen hebben bij steile beklimmingen, op technisch terrein en tijdens langere fietstochten. Terwijl de SX een laag gewicht heeft en een natuurlijk rijgevoel biedt, zorgt de PX voor een krachtigere full-power e-MTB ervaring.

De Canyon Spectral:ON CF wordt aangedreven door het Avinox M2-systeem en biedt de koppel, de tractie en het vertrouwen om zelfs de zwaarste beklimmingen om te zetten in kansen. De Canyon Spectral:ON CF wordt aangedreven door het Avinox M2-systeem en biedt de koppel, de tractie en het vertrouwen om zelfs de zwaarste beklimmingen om te zetten in kansen.

De cijfers onder de loep genomen

Dit zijn in één oogopslag de verschillen tussen enkele van de motoren die we gebruiken voor onze e-MTB’s:

Avinox M2S Shimano EP801 Shimano EP600 Bosch Perf. Line CX
Modelnaam FP700 DU-EP801 DU-EP600 BDU384Y
Max. koppel 150 Nm 85 Nm 85 Nm 120 Nm
Standaard koppel 130 Nm 85 Nm 85 Nm 85 Nm
Maximaal vermogen 1500 W 600 W 500 W 750 W
Nominaal vermogen 250 W 250 W 250 W 250 W
Gewicht 2,59 kg 2,7 kg 3,0 kg 2,8 kg
Behuizing Zeer sterk, hoogwaardig polymeer Magnesium Aluminium Magnesium
Type aandrijving Middenmotor Middenmotor Middenmotor Middenmotor
Ondersteuningssnelheid (EU) 25 km/u 25 km/u 25 km/u 25 km/u
App Avinox Ride App E-Tube Project E-Tube Project eBike Flow
Aanpasbare modi 4 + custom 3 (ECO, Trail, Boost) 3 (ECO, Trail, Boost) 4 + custom

Waarom Avinox de eMTB-discussie verandert

De motoren van Avinox hebben voor een ware revolutie gezorgd op de e-MTB markt. Met vermogens- en koppelcijfers die bijna het dubbele bedroegen van wat de gevestigde merken presteerden, brachten ze een nieuwe wending in het debat en dwongen ze hun concurrenten om hun vermogens op te krikken om bij te blijven. Dankzij de achtergrond van hun moederbedrijf, DJI, op het gebied van consumentenelektronica, hebben ze ook grenzen verlegd wat betreft digitale integratie en beeldkwaliteit van hun systemen. Tegenwoordig beschouwen veel rijders deze motor als de maatstaf.

Zijn high-power eMTB-motoren het waard?

Voor sommige mountainbikers kan de discussie over hoog vermogen controversieel zijn en roept dit de vraag op: waar houdt een mountainbike op en waar begint een motorfiets? Vanaf welk punt begint het vermogen de ervaring te veel te beïnvloeden? Vooral in de VS zijn er vragen of dit soort fietsen en e-MTB’s in het algemeen op mountainbiketrails zouden moeten worden toegestaan.  

De UCI heeft zich laten horen in deze discussie en het piekvermogen van fietsen voor wedstrijden beperkt tot 750 W, dus als je een krachtigere fiets koopt, is het mogelijk dat je er niet op kunt racen. Dat gezegd hebbende, is de consensus binnen de markt tegenwoordig dat een koppel van 100 Nm of meer en een hoog wattage de maatstaf zijn, omdat ze steile beklimmingen gemakkelijker maken en mountainbiken toegankelijker kunnen maken voor fietsers die minder fit zijn. 

Er is ook de vraag hoeveel vermogen je daadwerkelijk kunt gebruiken op de trails die je rijdt. Een high power boost mode kan weliswaar aantrekkelijk klinken, maar als je regelmatig op steile, technische beklimmingen rijdt, dan wordt de manier waarop de motor het vermogen levert belangrijker dan hoeveel vermogen er wordt geleverd. Je zult merken dat veel ervaren rijders hun vermogensinstellingen juist verlagen voor dit soort fietstochten.  

Ondanks deze discussie is het duidelijk dat het Avinox-systeem de meest gevraagde motor is als we naar de verkoop op de markt kijken. Mountainbikers stemmen met hun portemonnee en lijken duidelijk aan te geven dat ze dit soort high-power systemen beter vinden. 

Zo kies je de juiste motor voor jouw rijstijl

Een geweldige e-MTB is meer dan motorstatistieken. Net als elke andere fiets, is het niets zonder de juiste frameconstructie, geometrie en onderdelen. Als je nog aan het nadenken bent over wat je eigenlijk wilt doen en op welk terrein je wilt fietsen, kan dit je helpen bij het vinden van de juiste e-MTB. We proberen onze fietsen te combineren met de beste motor voor het type fietser waarvan wij denken dat die het meeste plezier aan een bepaalde fiets zal beleven.

Haal het maximale uit je fiets

Als je meer uit je tijd op de fiets wilt halen, adviseren we een high-power systeem, zoals je vindt op de met Avinox uitgeruste Spectral:ON. Met zijn toonaangevende cijfers voor vermogen en koppel. Je kunt bijna niet sneller naar de top voor je volgende rondje. Met een laag gewicht, verfijnde framestijfheid en dynamische vering is dit de perfecte fiets om het maximale te halen uit elke minuut van je fietstocht. 

Steil terrein beklimmen en veeleisende trails bedwingen

Vind je het leuk om de steilste hellingen te bedwingen die je maar kunt vinden? Wil je de berg op- en afstormen? Dan is de Strive:ON met zijn Bosch CX-motor misschien wel de perfecte fiets voor jou. Met zijn agressieve geometrie, duurzame frame, stevige componenten, krachtige motor en grote batterij is de Strive:ON gemaakt om hard te gaan. Door de kracht van de Bosch-motor in dit pakket te stoppen, hebben we een fiets gebouwd voor veeleisende fietsers.  

Trailrijden en ontdekken

We denken dat er geen betere e-MTB is voor trailrijders dan de Spectral:ON. Zet de krachtige Avinox-motor in een lagere vermogensinstelling om het batterijbereik te maximaliseren en het is een perfecte partner voor avontuur. Met een gewicht van slechts 20,3 kg voor de CF 9-versie biedt hij progressieve geometrie, precies het juiste niveau van framestijfheid en gegarandeerde veringsprestaties om tot een fiets te komen die hele dag door fantastisch rijdt. 

Een balans tussen kracht en feeling voor trail riding

Als je graag wat extra assistentie wilt, maar niet alle watts nodig hebt, is de Neuron:ONFly misschien wel perfect voor jou. De combinatie van het carbon frame, de lichtere motor en de kleinere batterij zorgt voor een licht geheel dat nog steeds een echt duwtje in de rug geeft wanneer je het nodig hebt. Met zijn vertrouwenwekkende vering, moderne geometrie en lage gewicht maakt hij zelfs de zwaarste tochten een stuk makkelijker. 

Verhouding vermogen-budget

Als je op zoek bent naar een betaalbare e-MTB, is een fiets met de Shimano EP600 misschien wel de beste optie voor jou. Hoewel hij misschien niet zo licht of krachtig is als zijn grotere broer, de EP801, levert hij nog steeds 85 Nm aan koppel en, nog belangrijker, al het plezier van een e-MTB voor een lagere prijs. Daarom zijn onze budgetbewuste versies van de Torque:ON uitgerust met deze budgetvriendelijke krachtpatser. 

Content wordt geladen

De juiste e-MTB motor voor jou kiezen

Hoewel cijfers op papier echt verleidelijk en interessant kunnen zijn, draait het bij het kiezen voor de juiste e-MTB en motor om meer dan wie het hoogst kan inzetten. Als je je vooral richt op het kopen van de juiste motor en minder aandacht besteedt aan de juiste fiets, dan ga je er misschien minder plezier aan beleven. Als je de juiste fiets wilt vinden, moet je kijken naar wat voor soort fietser je bent, waar je gaat fietsen, wat je budget is en daarna welke motor daar het best bij past.

Als je meer wilt weten over de verschillende mountainbikedisciplines, hebben we verschillende koopgidsen geschreven over alles van downhill tot crosscountry, en alles daartussenin, om je te helpen bij het vinden van de rijstijl die je het leukst vindt. Als je wilt kiezen tussen een hardtail en een full-suspension e-MTB, raadpleeg dan onze uitgebreide gids om meer te weten te komen over de belangrijkste verschillen en de beste optie te vinden voor je rijstijl en terrein. Als je nog steeds niet zeker weet welk type fiets bij je past, helpen onze bike finder en fietsvergelijkingstools je bij het maken van de juiste keuze.

We hopen dat je je nu helemaal opgeladen voelt om de trail op te gaan. Tot ziens!

Canyon Spectral:ON

Canyon Spectral:ON

Veelgestelde vragen:

Heeft dit artikel geholpen?

Bedankt voor je feedback

Schrijf je in voor 10% korting op Canyon Gear
Door op "Inschrijven" te klikken, geef ik toestemming om de Canyon nieuwsbrief te ontvangen via mijn e-mailadres. Deze toestemming kan op elk moment met onmiddellijke ingang worden ingetrokken, het gemakkelijkst via de links aan het einde van elke nieuwsbrief. Meer informatie vind je in ons .
  • Matt Wragg
    Over de auteur

    Matt Wragg

    Matt Wragg is een freelance fotograaf, schrijver en fietser, gevestigd in de buurt van Nice (Frankrijk). Sinds hij op 14-jarige leeftijd met zijn eerste serieuze mountainbike in aanraking kwam, is Matt ‘hooked’. Al snel volgden uiterst onsuccesvolle pogingen in XC-, trial-, 4X- en DH-races. Nadat hij in 2004 afstudeerde met een BA in Engels aan de universiteit van Birmingham, was hij actief als communicatieconsultant in Birmingham en later Londen.

Content wordt geladen
Loading animation image