Čer 7, 2021 Canyon.com

Tour de France dresy a význam

Přemýšleli jste někdy, co znamenají žluté, zelené, puntíkaté a bílé dresy na Tour de France? Pokračujte ve čtení, abyste to zjistili.

Tour de France dresy a význam Dresy Tour de France © Kramon Photo

Pokud jste nováčkem ve sledování Tour de France, je třeba vědět několik věcí, abyste si mohli vychutnat sledování nejlepších cyklistických závodů na světě. Na rozdíl od jednodenních závodů mají Grand Tours a další etapové závody soutěže v rámci soutěže. Vedoucí každé z těchto klasifikací nosí jedinečný dres (stejně jako výherní peníze na konci závodu).

Co znamenají dresy na Tour de France?

V rámci Tour de France jsou čtyři individuální klasifikace:
  • Celková Klasifikace
  • Nejlepší Vrchař
  • Nejlepší Sprinter
  • Nejlepší Mladý Jezdec

Kromě toho existuje i týmová klasifikace. Vedoucímu týmu v této soutěži není udělen nový dres, ale je mu uděleno povolení nosit žluté helmy.

Na konci každé etapy získají vedoucí každé klasifikace svůj dres. Vítěz si následující den obléká žlutý, puntíkatý, zelený nebo bílý dres. Kdokoli je vítězem každé klasifikace v době, kdy závod dosáhne Paříže, se stává celkovým vítězem tohoto dresu.

Co znamená žlutý dres na Tour de France?

Celková klasifikace (žlutý dres)

Nejznámějším dresem na planetě je žlutý dres - nebo maillot jaune jak je znám ve francouzštině - a patří k vůdci celkové klasifikace (GC). Žlutý dres je nejstarší dres a nejžádanější dres závodu. Pravidla jsou jednoduchá: žlutý dres nosí jezdec s nejrychlejším kumulativním časem. Kdo má nejrychlejší čas na cílové čáře v Paříži, je celkovým vítězem Tour de France.

Předchozí vítězové žlutých dresů

Jezdci s největším počtem vítězství na Tour de France v historii jsou Jacques Anquetil, Eddy Merckx, Bernard Hinault a Miguel Indurain. Každý z nich má pět celkových vítězství. Jediným jezdcem v nedávné historii, který se přiblížil vyrovnání tohoto rekordu, je Chris Froome (Team Sky a Ineos) se čtyřmi vítězstvími. Má se vrátit v roce 2021 se svým novým týmem Israel Start-Up Nation. Může znovu vyhrát?

Co znamená puntíkatý dres na Tour de France?

Král hor (puntíkatý dres)

Vítěz klasifikace vrchařů, který byl představen v roce 1933 jako druhá klasifikace pro jezdce, nejlepší vrchař celého závodu je oceněn puntíkatým dresem za jeho hrdinství v mnoha stoupáních na Tour de France.

Každé významné stoupání v průběhu závodu je kategorizováno od 1 (nejtěžší) do 4 (nejméně obtížné) na základě faktorů, jako je sklon a délka. Na náročnějších stoupáních se rozděluje více bodů.

Hors kategorie stoupání byla historicky „nekategorizovaná“ stoupání, ale v dnešní době jsou považována za obtížnější než stoupání kategorie 1. Proto je za tyto výstupům uděleno nejvíce bodů a cíle na vrcholu (etapy, které končí na vrcholu stoupání) mají dvojnásobné body.

Jezdec s nejvíce body vede klasifikaci vrchařů a obléká si puntíkatý dres. Po dokončení celého závodu v Paříži se vůdce klasifikace vrchařů stává Král hor.

Předchozí vítězové puntíkatého dresu

Richard Virenque stále drží rekord v počtu dresů s puntíky na své jméno se sedmi vítězstvími King of the Mountains po celou dobu své kariéry. Posledním vítězem se stal Tadej Pogačar, který si v roce 2020 také vzal žluty a bílý dres.

Kolumbijský jezdec Nairo Quintana vyhrál puntíkatý dres, když jel za Movistar v roce 2013. Během tohoto ročníku Tour de France provedl Quintana bezchybnou strategii, která okradla Pierra Rollanda o dres, a to navzdory tomu, že Francouz skóroval ve více stoupáních než kterýkoli jiný jezdec. Quintana zvolil stoupání s největším počtem bodů, včetně stoupání Hors Kategorie, aby získal klasifikaci King of the Mountains.

Nairo Quintana | Movistar Team Nairo Quintana byl králem hor v roce 2013 © Kramon Photo

Co znamená zelený dres na Tour de France?

Vedoucí bodovací soutěže (zelený dres)

Tour de France je často spojována s horami, protože závod je obvykle zaměřený směrem k kopcovitým a horským etapám. V pelotonu však existuje soutěž sprinterů.

Prvních 15 jezdců v cíli v kterékoli fázi získávají body. První jezdec získává nejvíce bodů a následujících 14 postupně méně bodů. Pro stimulaci sprinterů je k dispozici více bodů v rovinatých etapách. Sprinty v polovině jinak kopcovitých etapách nabízejí ještě více bodů, které lze přidat k součtu.

The Maillot vert se uděluje jezdci s nejvíce body na konci každé etapy a samozřejmě na konci Tour de France.

Předchozí vítězové zeleného dresu

Peter Sagan se stal synonymem zeleného dresu, když v posledních devíti ročnících Tour de France sedmkrát vyhrál klasifikaci sprinterů. Sam Bennett získal zelený dres na Tour de France 2020. Stal se teprve pátým cyklistou v historii Tour de France, který vyhrál na Champs-Elysees, když měl na sobě zelený dres.

Co znamená bílý dres na Tour de France?

Nejlepší mladý jezdec (bílý dres)

Klasifikace mladých jezdců existuje v současném formátu od roku 1987. Vítězem bílého dresu je jezdec, který vede celkovou klasifikaci a který je rovněž mladší 26 let. Vítězem bílého dresu byl v historii závodu několikrát také vítěz žlutého dresu.

Předchozí vítězové bílého dresu

Andy Schleck a Jan Ullrich vyhráli během Tour de France třikrát bílý dres. Nairo Quintana vyhrál za Movistar dvakrát klasifikaci mladých jezdců: jednou v roce 2013, kdy vyhrál také puntíkatý dres, a znovu v roce 2015, kdy skončil celkově druhý.

Tadej Pogačar je nejnovějším vítězem bílého dresu v roce, kdy si vzal i žlutý a puntíky. Stále je způsobilý soutěžit o bílý dres po další tři roky a ve výsledku má potenciál vytvořit nový rekord v počtu nejvíce bílých dresů vyhraných jediným jezdcem.

Enric Mas | Movistar Team Enric Mas oblékl bílý dres v roce 2020 místo Tadeja Pogačara, který měl žlutý © Kramon Photo

Týmová klasifikace na Tour de France

Existuje pouze jedna klasifikace, která namá speciální dres, a to je klasifikace týmů. Tato cena se uděluje týmu s nejrychlejším kumulativním časem během závodu. To bere v úvahu čas každého jezdce, nejen čas na nejvyšší pozici.

Týmy jen zřídka vstupují na Tour týmovou klasifikací jako jediným cílem a v mnoha případech se stává příležitostí, pokud se stane, že se tým dostane do dobré pozice dále do závodu.